Bieg Wahadłowy 10x10: Jak zdać test kondycyjny?

Bieg Wahadłowy 10x10: Jak zdać test kondycyjny?
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka14.02.2024 | 8 min.

Bieg Wahadłowy, 10x10 to popularny test sprawności fizycznej, który polega na jak najszybszym przebiegnięciu 10 razy dystansu 10 metrów. Wielu policjantów, strażaków oraz żołnierzy musi zdać ten test, aby dostać się do służby lub utrzymać dobrą formę fizyczną. W artykule dowiesz się jak skutecznie przygotować się do biegu 10x10, aby osiągnąć jak najlepszy czas.

Kluczowe wnioski:
 • Regularny trening wytrzymałościowy poprawia wydolność potrzebną w biegu 10x10
 • Technika biegu ma duże znaczenie dla osiągnięcia dobrego czasu na dystansie 10x10
 • Odpowiednie odżywianie i nawodnienie organizmu wpływa na kondycję podczas biegu 10x10
 • Test biegowy 10x10 wymaga silnej motywacji i determinacji
 • Analiza własnych błędów pozwala poprawić wynik w kolejnych próbach biegu 10x10

Jak przygotować się do testu biegu wahadłowego 10x10

Przygotowanie do biegu wahadłowego 10x10 wymaga przede wszystkim regularnego treningu wytrzymałościowego. Im lepsza ogólna wydolność organizmu, tym łatwiej będzie Ci utrzymać dobre tempo biegu przez cały dystans. Trening cardio minimum 3 razy w tygodniu (np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie) sprawi, że Twoje serce i płuca zyskają większą pojemność, przez co łatwiej będzie Ci biegać na krótkich odcinkach bez odczuwania zbytniego zmęczenia.

Oprócz treningu cardio, warto 2 razy w tygodniu wykonywać trening siłowy mięśni nóg - przysiady, wyciskanie na nogach, martwe ciągi itp. Mocne i wytrzymałe mięśnie dolnej połowy ciała pomogą Ci utrzymać dobre tempo biegu 10x10. Ćwiczenia mięśni brzucha również są ważne, gdyż wzmacniają tzw. "core" i pozytywnie wpływają na równowagę oraz stabilizację tułowia podczas biegu.

Odpowiednia technika biegu

Oprócz regularnego treningu, kluczowa jest także technika biegu. Należy starać się biec z wysokim unoszeniem kolan i stawianiem całej stopy (nie tylko czubków palców) na podłożu. Taki sposób biegu pozwala efektywniej wykorzystać siłę mięśni i zmniejsza ryzyko kontuzji. Ręce powinny pracować w rytmie kroków naprzemiennie - im szybciej biegniesz, tym bardziej aktywna praca rąk jest potrzebna.

W przypadku biegu wahadłowego szczególnie ważne jest, aby nie "gubić" prędkości na zwrotach. Należy je wykonywać bardzo dynamicznie, silnie odpychając się zewnętrzną nogą od podłoża. Zaleca się także lekkie pochylenie tułowia w kierunku biegu na odcinkach prostych, co pozwala zmniejszyć opór powietrza.

Jak wykonać prawidłowo bieg wahadłowy 10x10

Bieg wahadłowy 10x10 wymaga dobrej organizacji przed samym startem, aby osiągnąć jak najlepszy czas.

Najpierw należy odpowiednio rozgrzać organizm - ok 5-10 minut joggingu lub truchtów, kilka rozciągających ćwiczeń dynamicznych na mięśnie dolnej połowy ciała. Pomoże to "obudzić" mięśnie i przygotować je do intensywnej pracy. Następnie zrób 2-3 próbne przebiegnięcia odcinka 10 metrów na czas, żeby "poczuć" jak szybko trzeba biec.

Po starcie, pierwsze 2-3 powtórzenia potraktuj jako rozgrzewkę - nie forsuj tempa na maksimum. Stabilne tempo rozłóż na kolejne 7-8 interwałów 10-metrowych. Pod koniec, na ostatnich 2 powtórzeniach możesz nieco przyspieszyć jeśli czujesz taką możliwość. Zawsze jednak biegnij z kontrolą oddechu - jeśli tracisz oddech oznacza, że przekroczyłeś swoje możliwości kondycyjne.

Właściwe odżywianie i nawodnienie

Bardzo istotne jest także odpowiednie odżywianie i nawodnienie organizmu przed i po próbie biegu 10x10. Na ok. 2-3 godziny przed planowanym biegiem warto zjeść lekkostrawny posiłek bogaty w węglowodany (np. owsianka, ryż z indykiem/kurczakiem, batony energetyczne). Ponadto, należy pić dużo niegazowanej wody - ok. 0,5 l na 2-3 godziny przed startem. Regularne nawadnianie pomoże uniknąć odwodnienia podczas próby biegu.

Po zaliczeniu testu biegu 10x10, warto jak najszybciej uzupełnić elektrolity - możesz wypić izotoniczny napój sportowy lub zwykłą wodę z cytryną + łyżeczką miodu. W czasie do 1 godziny po biegu zjedz też lekkostrawny posiłek - np. kanapka z twarożkiem i warzywami lub białko (jajko, chude mięso) z ryżem. Pomoże to regeneracji i uzupełnieniu zużytego glikogenu.

Czas zawodnika Ocena
poniżej 25.00s Bardzo dobry
25.00 - 26.50s Dobry
26.50 - 27.70s Dostateczny
powyżej 27.70s Niedostateczny

Czytaj więcej:Bieg na 5 km - jaki czas dla amatora? Porady i strategie

Ile czasu potrzeba na pokonanie dystansu biegu 10x10

Czas potrzebny do pokonania dystansu 10x10 metrów zależy od ogólnego poziomu sprawności fizycznej i wydolności konkretnego zawodnika. Wśród kobiet, czas poniżej 28 sekund uznawany jest za dobry wynik. Wśród mężczyzn dobry rezultat to czas poniżej 26 sekund. Poniżej przedstawiono ogólne normy czasowe dla biegu 10x10 wśród osób dorosłych:

 • Czas poniżej 25 sekund - wynik bardzo dobry
 • Czas 25-26,5 sekund - wynik dobry
 • Czas 26,5-27,7 sekund - wynik dostateczny
 • Czas powyżej 27,7 sekund - wynik niedostateczny

Jednak te widełki czasowe są jedynie orientacyjne. Każdy zawodnik powinien dążyć przede wszystkim do poprawy swojego indywidualnego rekordu życiowego w tej konkurencji.

Normy czasowe dla policjantów

Policjanci muszą osiągnąć konkretne normy czasowe biegu 10x10, aby zdać coroczny test sprawnościowy. I tak, dla policjantów poniżej 30 roku życia dobry wynik to czas poniżej 25,4 sekundy. Norma ta wydłuża się wraz z wiekiem, np. dla 50-latków dobry czas to 27 sekund.

Jakie parametry oceniane są w teście biegu 10x10

Bieg Wahadłowy 10x10: Jak zdać test kondycyjny?

Głównym parametrem ocenianym w teście biegu wahadłowego 10x10 jest czas pokonania całego dystansu. Mierzony jest czas od sygnału startu do momentu minięcia linii mety po ostatniej, 10 interwali 10-metrowym. Kolejne parametry oceny to:

 • dynamika odbić (aktywność zewnętrznej nogi na zwrotach)
 • praca i unoszenie kolan
 • utrzymanie rytmu i tempa biegu
 • skuteczność oddechu podczas wysiłku

Ważne, aby na przestrzeni 10 powtórzeń zawodnik nie tracił zbyt wiele prędkości i potrafił utrzymać tempo biegu. Ostatnie 2 powtórzenia powinny być pokonane z prędkością nie mniejszą niż średnia z wcześniejszych 8 powtórzeń.

Jak poprawić wydolność na potrzeby biegu 10x10

Aby poprawić wydolność fizyczną na potrzeby biegu wahadłowego 10x10, należy przede wszystkim systematycznie trenować. Najskuteczniejsze są:

 • trening wytrzymałościowy - długie, spokojne biegi, jazda na rowerze, pływanie
 • trening interwałowy - przeplatanka sprintów i truchtów
 • trening siłowy mięśni dolnej połowy ciała - przysiady, wyciskanie na nogach

Ważne jest stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych, aby organizm miał czas na adaptację i budowanie wytrzymałości. W treningu interwałowym można np. co 2 tygodnie wydłużać czas sprintów z 10 do 20, a potem 30 sekund.

Oprócz ćwiczeń fizycznych, dla lepszej wydolności kluczowe jest odpowiednie odżywianie (dużo warzyw i węglowodanów), nawadnianie organizmu i dbanie o wysypianie się.

Jakie błędy popełniane są najczęściej w biegu 10x10

Do typowych błędów popełnianych przez początkujących w biegu wahadłowym 10x10 należą:

 • zbyt intensywne tempo od samego początku
 • gubienie prędkości na zwrotach (słaba praca nóg)
 • asymetryczna praca ramion
 • garbienie się, zbyt duże pochylanie tułowia do przodu
 • stawianie pięt zamiast całych stóp na podłożu
 • brak stabilizacji kolan i kostek podczas biegu

Aby uniknąć tych błędów, przede wszystkim należy skupić się na poprawnej technice biegu. Pomocne jest także filmowanie swoich prób i przeanalizowanie nagrania, aby móc skorygować najważniejsze usterki.

Jak przygotować się do testu biegu wahadłowego 10x10

Regularny trening wytrzymałościowy poprawia wydolność potrzebną w biegu 10x10. Im lepsza ogólna kondycja organizmu, tym łatwiej będzie Ci utrzymać dobre tempo biegu przez cały dystans. Trening cardio minimum 3 razy w tygodniu (np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie) sprawi, że serce i płuca zyskają większą pojemność, przez co łatwiej będzie Ci biegać na krótkich odcinkach bez odczuwania zbytniego zmęczenia. Oprócz treningu cardio, warto 2 razy w tygodniu wykonywać trening siłowy mięśni nóg - przysiady, wyciskanie na nogach, martwe ciągi itp. Mocne i wytrzymałe mięśnie dolnej połowy ciała pomogą Ci utrzymać dobre tempo biegu 10x10. Ćwiczenia mięśni brzucha również są ważne, gdyż wzmacniają tzw. "core" i pozytywnie wpływają na równowagę oraz stabilizację tułowia podczas biegu.

Odpowiednia technika biegu

Kluczowa jest także technika biegu. Należy starać się biec z wysokim unoszeniem kolan i stawianiem całej stopy (nie tylko czubków palców) na podłożu. Taki sposób biegu pozwala efektywniej wykorzystać siłę mięśni i zmniejsza ryzyko kontuzji. Ręce powinny pracować w rytmie kroków naprzemiennie - im szybciej biegniesz, tym bardziej aktywna praca rąk jest potrzebna.

Podsumowanie

Bieg wahadłowy 10x10 to popularny test sprawności fizycznej, wymagający od zawodnika powtórzenia 10 razy dystansu 10 metrów w jak najkrótszym czasie. Aby osiągnąć dobry wynik, kluczowe jest regularne trenowanie wytrzymałości i techniki biegu. Warto rozkładać tempo na poszczególne interwały, dbać o prawidłową pracę nóg, a także właściwe odżywianie oraz nawodnienie organizmu.

Uzyskanie dobrego czasu w teście biegu 10x10 w dużej mierze zależy od ogólnej kondycji fizycznej danej osoby. Jednak istnieją pewne orientacyjne normy - dla kobiet poniżej 28 sekund, a dla mężczyzn poniżej 26 sekund. Analiza typowych błędów popełnianych podczas tego biegu pozwala je skorygować i poprawić własny rekord życiowy.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak przeliczyć 3000 sekund na minuty? Szybki przewodnik
 2. Bieżnia lekkoatletyczna - gdzie trenować w Polsce?
 3. Bieganie na bieżni - porady dla efektywnego treningu
 4. Test Coopera - co to jest i jak się do niego przygotować?
 5. Bieganie a brzuch: Jak bieganie wpływa na sylwetkę?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka

Jako założyciel i główny redaktor portalu poświęconego maratonom biegowym, łączę moją pasję do biegania z misją dzielenia się wiedzą i inspiracją. Biegam od ponad dekady, ukończyłem maratony na różnych kontynentach i teraz pragnę przekazać moje doświadczenia, taktyki treningowe oraz porady dotyczące odżywiania i regeneracji. Moim celem jest stworzenie społeczności, która wspiera się nawzajem w dążeniu do swoich biegowych celów, niezależnie od tego, czy są to początkujący maratończycy, czy weterani długodystansowi. Wierzę, że każdy ma w sobie potencjał do osiągnięcia swojego własnego "maratonu", a ja jestem tutaj, aby pomóc odkryć i wykorzystać ten potencjał.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły