Bieżnia czy orbitrek - co wybrać do domowego treningu?

Bieżnia czy orbitrek - co wybrać do domowego treningu?
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka16 lutego 2024 | 5 min

Bieżnia czy orbitrek - oto jest pytanie, które zadaje sobie wielu rozpoczynających przygodę z domowymi treningami. Oba urządzenia są skuteczne w spalaniu kalorii i poprawianiu kondycji, jednak różnią się konstrukcją i rodzajem obciążenia mięśni. W tym artykule porównamy ze sobą te dwa popularne sprzęty cardio i pomożemy Ci wybrać ten odpowiedni do Twoich celów i możliwości.

Kluczowe wnioski:
  • Bieżnia lepiej nadaje się dla osób z problemami układu ruchu.
  • Orbitrek intensywniej pracą dolnymi partiami ciała.
  • Bieżnie zajmują zwykle więcej miejsca.
  • Orbitreki są tańsze w zakupie od porównywalnych bieżni.
  • Obydwa sprzęty można bezpiecznie trenować w mieszkaniu.

Bieżnia czy orbitrek - jakie różnice

Bieżnie i orbitreki to dwa bardzo popularne urządzenia do domowych treningów cardio. Obydwa sprzęty pozwalają efektywnie spalać kalorie, poprawiać kondycję i wytrzymałość. Jednak między nimi występują istotne różnice, które warto poznać przed podjęciem decyzji o zakupie.

Kluczową różnicą jest sposób poruszania się na tych urządzeniach. Na bieżni odbywamy trening marszowo-biegowy, natomiast orbitrek symuluje jazdę na rowerze w pozycji stojącej.

Spowodowało to, że oba sprzęty różnią się budową i obciążeniem stawów. Bieżnie mają większą amortyzowaną powierzchnię bieżni, natomiast orbitreki posiadają małe pedały.

Obciążenie stawów na bieżni i orbitreku

Z tego względu bieżnie są polecaną formą treningu osobom z nadwagą, problemami układu ruchu, stawów i kręgosłupa. Amortyzacja i miękka bieżnia łagodzą obciążenie i urazy.

Orbitreki z kolei intensywniej pracują z dolnymi partiami ciała - udami, pośladkami i łydkami. Jest to bardziej obciążające dla stawów trening.

Które urządzenie lepiej spala kalorie

Zarówno bieżnie, jak i orbitreki świetnie spalają tkankę tłuszczową i pozwalają schudnąć oraz poprawić formę. Który sprzęt jest lepszy pod tym kątem? Wbrew pozorom obydwa urządzenia pracują tu na podobnym, wysokim poziomie.

Kluczowa jest intensywność i czas trwania treningu, a nie specyficzna cecha danego urządzenia. Innymi słowy, jeśli będziesz ćwiczył z taką samą intensywnością na orbitreku i bieżni, spalisz dokładnie tyle samo kalorii.

Pewną różnicą może być nieco większe umięśnienie dolnych partii ciała po treningach na orbitreku. To sprawia, że w spoczynku twoje ciało będzie intensywniej spalać kalorie na ich utrzymanie.

Czytaj więcej:Bieżnia grawitacyjna - jak trenować z mniejszym obciążeniem?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Wybierając bieżnię lub orbitrek do domu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech tych urządzeń:

  • długość i szerokość (wielkość) produktu
  • udźwig i stabilność konstrukcji
  • wytrzymałość i żywotność podzespołów
  • dodatkowe opcje treningu (np. elektroniczne sterowanie)
  • cena i relacja jakości do ceny

Te cechy zadecydują czy zakupiony sprzęt będzie funkcjonalny, bezpieczny w użyciu i posłuży nam przez lata intensywnych treningów w domu.

Ile miejsca zajmą bieżnie i orbitreki?

Bieżnie do domu mają zazwyczaj 140-150 cm długości i ok. 60-70 cm szerokości. Są więc dość gabarytowe i wymagają sporej przestrzeni do ustawienia.

Z kolei orbitreki zajmują znacznie mniej miejsca - ich standardowe wymiary to 120 x 60 cm. Można je łatwiej zmieścić nawet w niewielkim mieszkaniu.

Które ćwiczenie jest łatwiejsze technicznie

Bieżnia czy orbitrek - co wybrać do domowego treningu?

Zarówno jazda na orbitreku, jak i bieg na bieżni są ćwiczeniami technicznie dość łatwymi. Nie wymagają specjalnych umiejętności, by poprawnie i bezpiecznie z nich korzystać.

Jednak dla początkujących osób trochę łatwiejsza może być bieżnia. Wystarczy wejść na taśmę i zacząć chodzić lub biec - resztę za nas zrobi automatyka urządzenia.

Na orbitreku trzeba samemu wprawiać w ruch pedały i utrzymywać rotation. Bywa to na początku nieco męczące, zwłaszcza dla osób bez kondycji i siły w nogach.

Gdzie taniej kupić sprzęt do domu

Zarówno bieżnie, jak i orbitreki do domowego użytku można znaleźć szerokim wyborze w sklepach sportowych, domach towarowych i wielkopowierzchniowych marketach. Ich ceny potrafią się mocno od siebie różnić.

Sklep Średnia cena
Sklepy sportowe 3000 - 5000 zł
Domy towarowe 2000 - 4000 zł
Supermarkety 1500 - 2500 zł

Najtańsze modele znajdziemy zazwyczaj w dyskontach i hipermarketach. Towary w sklepach sportowych są droższe, za to często mają lepszą jakość i wytrzymałość.

Jak bezpiecznie trenować w mieszkaniu

Aby bezpiecznie trenować na bieżni lub orbitreku w domu, warto zastosować się do kilku podstawowych zasad.

Najważniejsze to stopniowe zwiększanie intensywności i czasu trwania treningów. Pozwoli to uniknąć kontuzji i przeciążeń organizmu.

Dodatkowo, ustawiając sprzęt w mieszkaniu zapewnij dookoła niego przynajmniej 0,5-1 metra wolnej przestrzeni. Pozwoli to bezpiecznie wsiadać, zsiadać i ewakuować się w razie nagłej potrzeby.

Na koniec pamiętaj też o rozgrzewce i o dobrej wentylacji pomieszczenia podczas intensywnego treningu cardio. To zminimalizuje ryzyko urazu i pozwoli Ci bezpiecznie cieszyć się ruchem przez długie lata!

Podsumowanie

Bieżnie i orbitreki to dwa świetne urządzenia do domowych treningów cardio. Obydwa spalają dużo kalorii, poprawiają kondycję i tętno. Ich kluczową różnicą jest inny rodzaj obciążenia stawów i mięśni. Bieżnie są łagodniejsze dla osób z nadwagą i problemami układu ruchu. Orbitreki intensywniej pracują z partiami nóg i pośladków. Każdy z tych sprzętów ma swoje zalety w zależności od potrzeb i stylu treningu. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twoich celów i możliwości!

Mamy nadzieję, że informacje zawarte na naszych stronach pomogą Ci podjąć świadomą i trafną decyzję dotyczącą wyboru bieżni lub orbitreka. Życzymy owocnych i bezpiecznych treningów w domowym zaciszu!

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak przeliczyć 3000 sekund na minuty? Szybki przewodnik
  2. Bieżnia lekkoatletyczna - gdzie trenować w Polsce?
  3. Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Analiza efektów
  4. Test Coopera - co to jest i jak się do niego przygotować?
  5. Bieganie 5 km dziennie: Jakie przynosi efekty?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka

Jako założyciel i główny redaktor portalu poświęconego maratonom biegowym, łączę moją pasję do biegania z misją dzielenia się wiedzą i inspiracją. Biegam od ponad dekady, ukończyłem maratony na różnych kontynentach i teraz pragnę przekazać moje doświadczenia, taktyki treningowe oraz porady dotyczące odżywiania i regeneracji. Moim celem jest stworzenie społeczności, która wspiera się nawzajem w dążeniu do swoich biegowych celów, niezależnie od tego, czy są to początkujący maratończycy, czy weterani długodystansowi. Wierzę, że każdy ma w sobie potencjał do osiągnięcia swojego własnego "maratonu", a ja jestem tutaj, aby pomóc odkryć i wykorzystać ten potencjał.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły