Bieżnia lekkoatletyczna - gdzie trenować w Polsce?

Bieżnia lekkoatletyczna - gdzie trenować w Polsce?
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka19.02.2024 | 5 min.

Bieżnia lekkoatletyczna to podstawowe miejsce treningowe dla lekkoatletów oraz amatorów biegania. Wielu zastanawia się jednak, gdzie można znaleźć dostęp do profesjonalnej bieżni, by realizować treningi biegowe. W Polsce istnieje kilka opcji - zarówno odpłatnych, jak i bezpłatnych. W dużych miastach zazwyczaj znajdziemy bieżnie lekkoatletyczne przy większych obiektach sportowych, na terenie uczelni lub w klubach fitness. Coraz częściej także powstają ogólnodostępne bieżnie na osiedlach i w parkach miejskich.

Kluczowe wnioski:
 • Najwięcej profesjonalnych bieżni znajdziemy w dużych miastach, szczególnie Warszawie.
 • Uczelnie wyższe często udostępniają swoje obiekty sportowe, w tym bieżnie, dla szerszej publiczności.
 • Kluby fitness zazwyczaj posiadają bieżnie, dostępne w ramach karnetów lub wejść jednorazowych.
 • Na większych osiedlach mieszkaniowych można znaleźć ogólnodostępne bieżnie dla mieszkańców.
 • Niektóre miasta udostępniają bezpłatnie bieżnie lekkoatletyczne w parkach i przestrzeni publicznej.

Bieżnie lekkoatletyczne w dużych miastach

Największą liczbę profesjonalnych bieżni lekkoatletycznych znajdziemy w największych polskich miastach. Są one częścią kompleksów sportowych i stadionów, które posiadają pełnowymiarowe bieżnie lekkoatletyczne o długości 400 metrów i 6-8 torów. Tego typu obiekty z reguły znajdują się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście czy Łodzi.

Oprócz tego w metropoliach funkcjonują mniejsze bieżnie na osiedlach, przy parkach i w miejscach rekreacyjnych. Często mają one krótszą długość 200-300 metrów, ale w zupełności wystarczają amatorom do treningów. Dodatkowo miasta coraz chętniej inwestują w infrastrukturę biegową, budując nowe bieżnie lekkoatletyczne ogólnodostępne dla mieszkańców.

Bieżnie Warszawy

Stolica Polski dysponuje bogatą infrastrukturą dla lekkoatletów. Największy kompleks stanowi oczywiście Stadion Narodowy, który oprócz areny piłkarskiej, posiada również pełnowymiarową bieżnię lekkoatletyczną. Mniejsze obiekty znajdziemy na terenie AWF Warszawa, Skry Warszawa, czy klubów sportowych. Regularnie modernizowane i budowane są także mniejsze, ogólnodostępne bieżnie - np. na warszawskim Mokotowie.

Bieżnie lekkoatletyczne na terenie uczelni wyższych

Uczelnie wyższe, zwłaszcza te o profilu sportowym, często udostępniają swoją infrastrukturę na potrzeby szerszej społeczności. Obejmuje to przede wszystkim otwarte obiekty - boiska, hale sportowe oraz właśnie bieżnie lekkoatletyczne. Te z kolei wykorzystywane są zarówno przez studentów, jak i amatorów spoza uczelni.

Dostęp do tego typu bieżni zwykle jest bezpłatny lub też wymaga jedynie wniesienia niewielkiej opłaty za wynajęcie obiektu. Otwarte treningi organizowane są m.in. przez AWF-y w największych miastach Polski. Innym przykładem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który udostępnia bieżnię podczas Festiwalu Biegowego.

Bieżnie lekkoatletyczne na terenie uczelni to świetna, tania opcja dla studentów i amatorów biegania.

Gdzie znaleźć bieżnię lekkoatletyczną przy uczelni?

Oto lista wybranych uczelni wyższych, które udostępniają zewnętrzne bieżnie lekkoatletyczne:

 • AWF Warszawa
 • AWF Wrocław
 • AWF Poznań
 • AWF Kraków
 • UAM Poznań

Czytaj więcej:Jakie buty wybrać na maraton? Poradnik dla biegaczy

Kluby fitness z bieżniami lekkoatletycznymi

Kluby fitness coraz częściej inwestują w infrastrukturę przeznaczoną specjalnie dla biegaczy. Obok standardowego wyposażenia siłowni pojawiają się tam również bieżnie, ścieżki do sprintów, a nawet profesjonalne bieżnie lekkoatletyczne.

Te ostatnie mają zwykle długość 200 metrów i pozwalają na trenowanie dłuższych dystansów w komfortowych warunkach. Korzystanie z nich możliwe jest w ramach karnetu na siłownię lub poprzez jednorazowe wejścia. Sieci klubów fitness z bieżniami to m.in. Forum Sport, Fit Fabric, czy Fitness Academy.

Sieć klubów fitness Liczba lokalizacji z bieżnią
Forum Sport 5
Fit Fabric 3
Fitness Academy 8

Bieżnie lekkoatletyczne na osiedlach mieszkaniowych

Bieżnia lekkoatletyczna - gdzie trenować w Polsce?

Bieżnie lekkoatletyczne coraz częściej stają się elementem infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nowo budowanych osiedli mieszkaniowych. Deweloperzy dążą do stworzenia w pełni samowystarczalnych i ekologicznych założeń urbanistycznych, wyposażonych w niezbędne udogodnienia.

Obok placów zabaw, siłowni plenerowych, czy boisk pojawiają się zatem również bieżnie. Mają one zwykle długość 200-400 metrów i są dostępne bezpłatnie dla mieszkańców danego osiedla. Stanowią znakomite miejsce treningowe dla amatorów biegania.

Bezpłatny dostęp do bieżni lekkoatletycznych

Oprócz wspomnianych bieżni osiedlowych, również niektóre miasta udostępniają mieszkańcom infrastrukturę lekkoatletyczną bez żadnych opłat. Profesjonalne bieżnie lekkoatletyczne znajdziemy m.in. w Parku Śląskim (Chorzów), na stadionach RKS Skra (Warszawa) i AZS AWF Wrocław, a także w parkach miejskich i lasach.

Warto zatem sprawdzić na stronach internetowych urzędów miast oraz w mediach społecznościowych, czy w okolicy znajdują się bieżnie udostępniane za darmo. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze przy realizacji treningu biegowego.

Podsumowanie

Bieżnie lekkoatletyczne w Polsce można znaleźć w kilku typach lokalizacji. Największe, profesjonalne obiekty dostępne są na stadionach największych miast takich jak Warszawa czy Kraków. Amatorzy biegania mogą korzystać także z bieżni przy uczelniach wyższych, klubach fitness oraz na terenie nowych osiedli mieszkaniowych.

Dodatkowo coraz więcej miast inwestuje w infrastrukturę dla biegaczy, budując bieżnie lekkoatletyczne w parkach i miejscach rekreacyjnych. Część z nich udostępniana jest za darmo, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na realizację treningu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak przeliczyć 3000 sekund na minuty? Szybki przewodnik
 2. Gdzie znajdziesz najlepszą bieżnię w Krakowie?
 3. Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Analiza efektów
 4. Test Coopera - co to jest i jak się do niego przygotować?
 5. Bieganie 5 km dziennie: Jakie przynosi efekty?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka

Jako założyciel i główny redaktor portalu poświęconego maratonom biegowym, łączę moją pasję do biegania z misją dzielenia się wiedzą i inspiracją. Biegam od ponad dekady, ukończyłem maratony na różnych kontynentach i teraz pragnę przekazać moje doświadczenia, taktyki treningowe oraz porady dotyczące odżywiania i regeneracji. Moim celem jest stworzenie społeczności, która wspiera się nawzajem w dążeniu do swoich biegowych celów, niezależnie od tego, czy są to początkujący maratończycy, czy weterani długodystansowi. Wierzę, że każdy ma w sobie potencjał do osiągnięcia swojego własnego "maratonu", a ja jestem tutaj, aby pomóc odkryć i wykorzystać ten potencjał.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły