Co to znaczy babiarz? Znaczenie i użycie słowa

Co to znaczy babiarz? Znaczenie i użycie słowa
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka16.02.2024 | 5 min.

Znaczy Babiarz to ciekawe i nietypowe słowo w języku polskim. Wielu z nas zastanawia się pewnie, co ono właściwie oznacza, skąd się wzięło i w jakich sytuacjach można je stosować. W tym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić znaczenie słowa "babiarz", poradzić, jak poprawnie je używać w mowie i piśmie oraz przedstawić ciekawostki na jego temat.

Kluczowe wnioski:
 • Słowo "babiarz" oznacza mężczyznę popularnego wśród kobiet
 • "Babiarz" pochodzi od słowa "baba", czyli kobieta
 • Termin ten ma lekceważąco-żartobliwy wydźwięk
 • Używa się go jako osobistego określenia lub opisu kogoś obcego
 • "Babiarz" pojawia się często w książkach, filmach i piosenkach

Znaczenie słowa "babiarz"

Słowo babiarz jest dość popularne w polskiej mowie potocznej. Oznacza ono mężczyznę, który cieszy się dużym powodzeniem u płci przeciwnej, a konkretnie u kobiet. Innymi słowy babiarz to ktoś, kto podoba się kobietom i ma z nimi wiele randek lub przygód miłosnych.

Definicja babiarza brzmi więc następująco: jest to mężczyzna lubiący towarzystwo i zainteresowanie ze strony kobiet, który ma wiele partnerek, przyjaciółek czy sympatii płci żeńskiej.

Określenie to ma zazwyczaj lekceważący lub żartobliwy wydźwięk. Używa się go jako swoistej "pochwały", ale też uszczypliwego komentarza na temat kogoś, kto wydaje się zbyt "rozrywkowy" jeśli chodzi o kontakty damsko-męskie.

Skąd wzięło się słowo "babiarz"?

Etymologia wyrazu babiarz jest dość oczywista - wywodzi się ono od polskiego słowa "baba". Baba z kolei to potoczne, trochę lekceważące określenie kobiety. Dodało się do niego tylko charakterystyczne, męskie zakończenie "-arz", które wskazuje na wykonywanie jakiegoś zajęcia.

Można więc powiedzieć, że babiarz to ktoś kto "trudni się babami", czyli po prostu spędza z kobietami dużo czasu i koncentruje na nich swoją uwagę oraz zainteresowanie. Stąd całkiem trafne skojarzenie z osobą lubiącą towarzystwo pań i robiącą z tego swoistą "profeszję".

Jak używa się słowa "babiarz" w języku polskim

Babiarz to termin, który pojawia się stosunkowo często zarówno w mowie, jak i w piśmie. Znajdziemy go w wielu książkach, piosenkach, serialach czy filmach. Bywa również używany w artykułach prasowych i internetowych.

Można powiedzieć o kimś "to jest znany babiarz", "słynie z babiarstwa" albo "ma opinię babiarza". Określenie to stosujemy więc jako rodzaj etykietki dla pewnego typu faceta, który ma opinie osoby rozkochującej w sobie kobiety lub po prostu często się z nimi spotykającej.

Jan Kowalski znany był w całej dzielnicy jako babiarz - ciągle widywano go w towarzystwie innych pań, mimo że miał żonę.

Można również mówić o kimś "zachowuje się jak babiarz", co sugeruje, że flirtuje on zbyt nachalnie i niestosownie do sytuacji. Babiarz jawi się więc jako trochę lekkomyślny uwodziciel, nieodpowiedzialny podrywacz bez skrupułów.

Znaczenia pokrewne

Warto dodać, że słowo babiarz ma też szersze, przenośne znaczenie. Może odnosić się ogólnie do kogoś, kto koncentruje swoje działania na jednej grupie "obiektów" z premedytacją i w sposób może trochę obsesyjny.

I tak mówi się potocznie o "babiarzu politycznym" (kimś zabiegającym o głosy wyborców), "babiarzu medialnym" (osobie podlizującej się dziennikarzom) czy "babiarzu towarzyskim" (kims zabiegającym o kontakty i relacje dla własnych korzyści).

Czytaj więcej:Diamentowa Liga w Eugene: Co musisz wiedzieć?

"Babiarz" - synonimy i antonimy tego słowa

Poszukując wyrazów bliskoznacznych dla słowa babiarz, można wymienić kilka trafnych synonimów.

 • kobieciarz
 • podrywacz
 • uwodziciel
 • donżuan
 • playboy

Z kolei antonimami, czyli wyrazami przeciwstawnymi, będą na przykład:

 • samotnik
 • pustelnik
 • mnich
 • asceci

Określenia te wskazują na osoby stroniące raczej od kontaktów z płcią przeciwną i skupione na sobie oraz własnym rozwoju duchowym czy intelektualnym.

"Babiarz" w kulturze i literaturze polskiej

Co to znaczy babiarz? Znaczenie i użycie słowa

Motyw babiarza pojawia się w polskiej kulturze całkiem często. Można znaleźć wiele przykładów z literatury, filmu czy sceny artystycznej ukazujących postać mężczyzny, który z powodzeniem podrywa kobiety.

Jest to więc swoisty archetyp: charyzmatycznego, atrakcyjnego faceta, który za sprawą uroku osobistego, poczucia humoru i pewności siebie zdobywa uznanie u przedstawicielek płci pięknej. Przykładem literackim jest postać Stasia z Noce i dnie Marii Dąbrowskiej, uwielbiany przez kobiety dla swojej oryginalności i fantazji.

Znaczenie słowa "babiarz" Definicja słowa "babiarz" w języku polskim
Skąd pochodzi słowo "babiarz" - etymologia Jak używa się słowa "babiarz" w języku polskim

Częstym motywem w kinie jest obraz mężczyzny podbijającego serca wielu kobiet swoim urokiem, błyskotliwością i humorem. Takimi postaciami są choćby porucznik Borewicz z Misia Stanisława Barei czy Max Skiba z Kingsajzu Juliusza Machulskiego. Obaj bohaterowie to wzorcowi "flirciarze", podrywacze i zdobywcy, imponujący płci pięknej swobodą i lekkością bycia, z jaką inicjują romanse.

Motyw ten nieraz bywa jednak przerysowany i sprowadzany do karykaturalnego poziomu - jak choćby w przypadku Filipa z Chłopaki nie płaczą. Jego ciągłe "babiarstwo" i zaloty do wszystkich napotkanych kobiet dają komiczny efekt.

Podsumowanie

W niniejszym tekście starano się dokładnie wyjaśnić, czym jest słowo "babiarz", skąd się wzięło, jak je rozumieć i używać na co dzień. Przybliżono jego znaczenie jako określenia pewnego typu mężczyzny - popularnego i lubianego przez kobiety. Wyjaśniono także etymologię tego terminu i sposoby jego funkcjonowania w języku oraz kulturze.

Jeśli więc zastanawialiście się, co znaczy "babiarz", skąd to słowo pochodzi i jak poprawnie można je stosować na przykład mówiąc o kimś "to jest babiarz" - powyższy tekst daje wyczerpującą odpowiedź na te kluczowe pytania.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak przeliczyć 3000 sekund na minuty? Szybki przewodnik
 2. Gdzie znajdziesz najlepszą bieżnię w Krakowie?
 3. Jakie mięśnie pracują podczas biegania? Analiza efektów
 4. Kadencja w bieganiu: Co to jest i dlaczego jest ważna?
 5. Bieganie 5 km dziennie: Jakie przynosi efekty?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kazimierz Chomka
Kazimierz Chomka

Jako założyciel i główny redaktor portalu poświęconego maratonom biegowym, łączę moją pasję do biegania z misją dzielenia się wiedzą i inspiracją. Biegam od ponad dekady, ukończyłem maratony na różnych kontynentach i teraz pragnę przekazać moje doświadczenia, taktyki treningowe oraz porady dotyczące odżywiania i regeneracji. Moim celem jest stworzenie społeczności, która wspiera się nawzajem w dążeniu do swoich biegowych celów, niezależnie od tego, czy są to początkujący maratończycy, czy weterani długodystansowi. Wierzę, że każdy ma w sobie potencjał do osiągnięcia swojego własnego "maratonu", a ja jestem tutaj, aby pomóc odkryć i wykorzystać ten potencjał.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły